Telefon

+90 370 424 54 55

Adres

Merkez/KARABÜK

Kuzey SRC Kursu

Psikoteknik Belgesi Nedir?

Psikoteknik belgesi, kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren, psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik bir testin akabinde verilen bir belgedir. Başka bir tabir ile psikoteknik belgesi kişinin bahsi geçen işe uygun olup olmadığını gösteren bir belgedir. Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı denetiminde onaylı kurumlar tarafından verilmektedir. 

Psikoteknik belgesi alırken, sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihni özelliklerine yani; algılama, dikkat, hafıza, muhakeme ve benzeri yeteneklerine dikkat edilmektedir.

Psikomotor yetenek ve becerilerine yani; tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu ve benzeri davranışlarına, alışkanlık ve kişilik özelliklerine yani; risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol, ve benzeri davranışlarına bakılmaktadır. Şayet yapılan bu değerlendirmeler olumlu ise sürücü psikoteknik belgesi alabilir. Psikoteknik raporu alan ticari araç sürücüleri almış oldukları psikoteknik raporu 5 (beş) yıl süre ile geçerlidir. Bu süre dolduktan sonra tekrar bu rapordan almaları gerekmektedir. Merkezimizden psikoteknik raporu alan sürücülerin rapor tarihi dolmadan 15 gün önceden hatırlatma yapılmaktadır.

Kuzey SRC Kursu

Psikoteknik Belgesi İçin Önemli Bilgiler

Ticari araç sürücüleri dışında bazı durumlarda da psikoteknik belgesi alınmaktadır. Ticari araç sürücülerinin psikoteknik belgeleri 5 yıl geçerlidir.

Stajyer Ehliyeti İptal Olması Durumunda

Stajyer ehliyeti alkol veya ceza puanı gibi sebeplerden dolayı iptal olanlar önce psikoteknik belgesi alacaklar ve daha sonra bu psikoteknik belgesi ile birlikte ehliyet kursuna tekrar başvuru yapacaklar.

Alkolden Ehliyetine El Konan Sürücüler

1. Seferde yakalanan sürücü ehliyetine 6 ay el konulur ve 6 ay sonunda ehliyetini geri alabilir. 2. seferde 2 yıl ehliyetine el konulur ve 2 yılın sonunda SÜDGE kursuna başvuru yapıp ehliyetini geri alabilir. 3. kez alkollü araç sürerken yakalanan sürücünün ehliyetine 5 yıl el konulur ve 3. yılın sonun psikoteknik belgesini alarak ehliyetini geri alabilir.

1 Yılda 100 Ceza Puanı Doldurma

Psikoteknik belgesi ile ehliyetini geri alabilir.

Kuzey SRC Kursu

Psikoteknik Belgesi Aşamaları

Randevu Al

Müsait olduğunuz gün ve saatte randevu almanız gereklidir.

Testi Çöz

Bizimle hazırlandığınız 1 saat süren psikoteknik testini çözmelisiniz.

Onay

45 gün içinde psikiyatri doktoruna psikoteknik raporunuzu onaylatmalısınız.

Başarılı Sonuç

Onaylanan psikoteknik raporunuzu e-devlet üzerinden alabilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Şimdi Bizlerle İletişime Geçin

Karabük ilimizde 2012 yılından itibaren Alg Karabük Psikoteknik Merkezi olarak ilk hizmetine başlayan firmamız uzun yıllar boyunca Karabük ilimizde tek başına Psikoteknik hizmeti vermiştir. 

İletişim

+90 370 424 54 55

+90 507 639 78 99

Bayır Mah. Yükselen Sk. Yıldız Plaza No:1/2 Merkez/KARABÜK

info@karabuksrckursu.com